Šumava je národním parkem pouze na papíře

 

.


  • Celosvětově uznávaný národní park najdeme ve státě, který jej dokázal politicky ubránit před ziskuchtivými dřevařskými společnostmi (Bavorský les, Kalkalpen, Berchtesgaden atd.). Ochranáři, kteří národní park spravují, úzce spolupracují s výzkumnými a ekologickými organizacemi a společnými silami nekompromisně potírají technokratické záměry těžařských firem.

  • V Národním parku Šumava si dřevařská lobby naopak vydobyla významné posty (po roce 1995), na kterých se úspěšně drží především díky současné pasivní politice ministra ŽP Miloše Kužvarta. Vedení šumavského parku je v přátelském vztahu s dřevařskými akciovkami a snaží se potírat aktivity ekologických organizací. Vyhýbá se aktivní spolupráci s význačnými mezinárodními organizacemi pro ochranu přírody jako WWF a IUCN.

"Národní park Šumava se v důsledku masivního kácení lesů stává parkem, který platí jenom na papíře - podobně jako je tomu v rozvojových oblastech Jižní Ameriky, Afriky, Asie nebo i Ruska. Šumava je varovným a odstrašujícím případem, jak by neměl národní park vypadat,"
konstatovali odborníci z WWF při svém zasedání v Ženevě (r. 2000).