Problémy v NP Šumava
Autor: Aleš Hazuka
Moderátor: Kateřina Blechová
Televize ČT1, Relace: Večerník, 4.4.2003

Ministerstvo životního prostředí uvažuje o vypsání konkurzu na ředitele šumavského národního parku. Změnu ve vedení parku požadují ekologičtí aktivisté. Odvolávají se na zprávu zahraničních odborníků, kteří kritizovali stávající management. Mluvčí parku tvrdí, že zpráva obsahuje chyby. Podle šumavských starostů se závěry třídenní mise expertů přeceňují a neměly by sloužit jako nástroj ke změnám ve vedení.

Zpráva zahraničních expertů Světového svazu ochrany přírody je kritická ke koncepci šumavského parku a doporučuje změny.

Ladislav Miko, náměstek ministra životního prostředí:
Ten management vychází primárně z lesnických pohledů a že jako takový je dělán na dobré úrovni, ale že mu chybí některé prvky.

Ivan Žlábek, ředitel NP Šumava:
Kdybychom tu zprávu vzali úplně bezezbytku a chtěli to tady koncepčně totálně předělat, tak ten park nakonec zahubí sám sebe.

Zástupci devíti ekologických hnutí proto vyzvali ministra, aby vedení parku odvolal.

Jaromír Bláha, Hnutí DUHA:
Ta zpráva v podstatě potvrdila, že současný management je v rozporu s mezinárodními pravidly péče o národní parky.

Náměstek ministra uvedl, že zpráva expertů by měla především sloužit k široké diskusi o dalším směřování Šumavy. Kdy ministr vypíše konkurz na ředitele, neupřesnil.

Ladislav Miko, náměstek ministra životního prostředí:
Nejsem schopnej teďka říct, jestli to bude rok, jestli to bude měsíc.

Zástupci šumavských obcí i představitelé kraje uvedli, že zpráva expertů pojmenovala některé problémy, obsahuje i chyby a neměla by sloužit jako nástroj k odvolání vedení parku.

Zdena Lelková (nez.), starostka Stožce, zástupkyně reg. Sekce Rady NP Šumava:
Především my bysme si to tady měli vydiskutovat a dohodnout se teda na území Šumavy o tom, jak to tady dál bude vypadat.

Jiří Vlach (US - DEU), první náměstek hejtmana Jihočeského kraje:
To nemá být redukováno na to, že je to personální problém koncentrující se k několika osobám nebo k jedné osobě.

Současný ředitel parku nehodlá rezignovat na svůj post. Zahraniční experti slíbili, že do Čech vrátí a že budou z místními odborníky o zprávě ještě diskutovat.