Přechod pro pěší zůstává prioritou
Autor: Renata Kučerová
Plzeňský deník, 02.10.2001

Modrava - Starostové šumavských obcí se již od roku 1993 intenzivně snaží o otevření historického hraničního přechodu pro pěší Modrý sloup nedaleko Březníku u Modravy.
Právě z toho důvodu se na Modrém sloupu prvně před třemi roky demonstrativně sešli představitelé českých a bavorských obcí. Tento víkend tady diskutovali znovu. Jejich snahy se však zatím míjejí účinkem. Správa Národního parku Šumava se totiž otevření přechodu brání. Alespoň prozatím.
"Správa parku se v žádném případě nebrání přeshraniční spolupráci. Proto v budoucnosti nevyulučujeme otevření tohoto přechodu. Zatím mu však nemůžeme dát zelenou, musíme se chovat jako zodpovědný správce území," zdůvodnil stanoviska správy parku její mluvčí Zdeněk Kantořík. Dodal, že kvůli stovkám souší je zde v letních měsících i velké riziko požáru.

"Správa parku stejně jako ministerstvo životního prostředí jsou neustále proti otevření z důvodu nutnosti ochrany přírody a krajiny. Oba orgány však zapomněly na jednu důležitou funkci parku - funkci poznání jeho přírody. Osobně se totiž domnívám, že skutečný turista národnímu parku neublíží," namítl iniciátor víkendového setkání starosta Modravy Antonín Schubert. Zároveň upozornil na zajímavý fakt.
"Ti, kteří se prvně dostali do skutečných šumavských lesů, byli příjemně překvapeni. Lidé žijící v domnění, že publicisté Just, Ješátko či Matějková mají bezvýhradní pravdu, mohli na vlastní oči poznat, že celá záležitost kolem mediální prezentace parku je v naprosto jiné rovině, která má se skutečností velice málo společného," upozornil Schubert.
Tím, že je správa parku proti otevření přechodu, je i sama proti sobě. Turisté by se totiž mohli sami přesvědčit, jak to s jejím stavem vypadá. Ať už pozitivně nebo negativně.