Kůrovec podtrhl židli ředitele parku
Autor: čuk
Plzeňský deník, 29.3.2003

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek hodlá vyměnit šéfa Šumavského národního parku Ivana Žlábka. Oficiálním důvodem je kácení dřeva v prvních zónách parku, ale jak se nám podařilo zjistit, je důvod odvolání zcela jiný.
"Naše kontrolní komise zjistila neuvěřitelné skutečnosti ohledně výskytu kůrovce na Šumavě. Pracovníci parku nejen že proti škodlivému brouku nebojovali, ale naopak jej cíleně pěstovali. A to ze zištných důvodů!" uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jan Zelí.
Podle výsledků vyšetřování pořádali pracovníci parku nezřízené večírky pro zvané, na kterých se pořádaly kůrovcové hody.
"Vařil se kůrovcový guláš, z pěti stovek kůrovců se dal udělat zvláštním postupem i řízek. Na tyto mejdany se sjížděli papaláši i z Prahy," uvedl kuchař hotelu Šumavský gurmán. Popíjela se slivovice s naloženým kůrovcem.
"Pro cizince se pořádaly také kůrovcové hony. Bohatí zájemci zejména z Německa, Itálie a USA složili blíže neurčenou částku a mohli pak v první zóně parku mačkat kůrovce palcem. Existovaly pořadníky, protože kůrovce nebylo na Šumavě zase tolik, aby uspokojil všechny lovce," uvedl nadlesní Ferenc Šiška z Modravy. Proto existovaly tajné kůrovcové školy, ve kterých se brouk pěstoval a pak tajně rozprašoval v šumavských lesích.
"Brouk se získával jakýmkoliv způsobem. Lesníci dokonce odchytávali volně žijící rysy pod záminkou, že jim musejí vyměnit baterky ve vysílačkách. Po odchytu se ale na baterky vykašlali a hlavně vyčesávali z rysí srsti kůrovce. Získané brouky pak dále rozmnožovali," sdělil ochránce přírody Vasil Duha ze Sušice.