Z parku mizí dřevo za miliony
Autoři: Jiří Kokoška, Josef Kejha
Plzeňský deník, 07.11.2002

Západní Čechy - Z prvních zón národního parku na Šumavě, kde zákon zakazuje kácení, mizejí stovky kubíků dřeva. Tvrdí to Vladimír Just z občanského sdružení Obrana životního prostředí. Policie a Česká inspekce životního prostředí vyšetřují pět případů nepovolené těžby.
"V tuto chvíli prokazatelně evidujeme téměř pět set zmizelých kubíků v hodnotě kolem pěti milionů korun. Pokud by se jednalo o rezonanční kmeny, přesáhly by škody sto milionů," říká Just. Podle něj bylo na Šumavě za posledních šest let vytěženo a povětšinou do ciziny vyvezeno přes půl druhého milionu kubíků nejvzácnějšího dřeva v republice.
"Z propočtů ministerských úředníků by se mělo jednat o zboží v ceně 15 miliard," říká Just, který to označuje jako šumavský národní tunel. V první zóně lze na základě výjimky porazit jen smrk napadený kůrovcem. Kmen však musí zůstat ležet na místě.
"To se neděje," tvrdí botanička Ivona Matějková z Hnutí Duha.
"V první zóně u Filipovy Hutě jsem objevila čtvercovou mýtinu, což svědčí o systematické těžbě. Brouk přece nenapadá stromy v geometrických obrazcích." Že se kácí i zdravé stromy, potvrdili i námi oslovení lesní dělníci, báli se však zveřejnit jména.
Mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík potvrdil jeden případ odcizení dřeva z první zóny. "V roce 1999 přibližoval neoprávněně dřevo vrtulník. Jeho provoz je dotován státem na přibližování dřeva z druhé zóny. Proč operoval v zakázané oblasti, vyšetřuje policie. V žádném případě k tomu ale nevydalo příkaz vedení parku. Jednalo se buď o nedbalost, nebo úmysl některého z místních pracovníků," uvedl včera mluvčí. Podle něj se jednalo jen o 25 kubíků dřeva. Tak nízké číslo oponenti odmítají.