Ministr: Chci vyměnit šéfa šumavského parku
Autor: čtk
Mladá fronta Dnes, Rubrika: kraj Karlovarský, 29.3.2003

Plzeň, Praha - Ředitelský post Ivana Žlábka, šéfa šumavského národního parku, se chvěje v základech. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek chce totiž ředitele správy parku vyměnit. Ambrozek by v křesle ředitele šumavského parku viděl rád někoho jiného, než dosavadního šéfa Ivana Žlábka. Reaguje tak na nedávno zveřejněné výsledky zprávy expertů Světového svazu ochrany přírody IUNC. Vyzněly totiž pro vedení správy parku negativně, a naopak, daly v mnohém zapravdu ekologickým aktivistům, kteří správu roky kritizují kvůli kácení v prvních zónách. Ředitel Ivan Žlábek odmítl postup ministra komentovat. Ekologičtí aktivisté ve změně šéfa parku vidí naději na zlepšení ochrany přírody na Šumavě. "Nový ředitel by měl přijít s nějakou konkrétní vizí, která by zahrnovala nejen způsob hospodaření v parku, ale také způsob komunikace s představiteli obcí a veřejností,"prohlásila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Ta uvedla, že jméno vítěze výběrového řízení by mohlo být známo do poloviny roku. Mluvčí potvrdila, že rozhodnutí vyhlásit výběrové řízení na ředitele správy souvisí se zprávou expertů. "Je třeba změnit způsob hospodaření v prvních, nejpřísněji chráněných zónách, aby park odpovídal mezinárodním kritériím,"konstatovala Šůlová. "Teď se k tomu nebudu vyjadřovat, protože jsem s ministrem ani jeho náměstkem na toto téma nemluvil,"řekl Ivan Žlábek. Zda se výběrového řízení zúčastní, to Žlábek netuší. "To jsou dost osobní otázky, ke kterým nemusím zaujímat stanovisko,"reagoval Žlábek.
Ekologičtí aktivsté už minulý týden žádali ministra i premiéra, aby Žlábka v souvislosti se zprávou IUNC odvolali. "Teď se otevírá cesta, aby Šumava začala být národním parkem doopravdy, nejen na papíře. Nynější ředitel dovedl park do stavu, kdy se kácí nejvzácnější pralesovité smrčiny a záhadně mizí poražené stromy,"uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
S ministrovým rozhodnutím souhlasí i místopředseda sdružení Děti Země Vít Roušal. "Vedení správy mělo vždy blíž k myšlení dřevařů než k myšlení ochránců přírody, což je špatné,"řekl Roušal.