Duha se chystá do parku
Autor: Anonymus
Listy Prachaticka, 13.06.2002

Šumava - Po třech letech od blokády kácení kůrovcem napadených smrků na Trojmezné přistupuje ekologické Hnutí Duha opět k občanské neposlušnosti. I bez povolení ministerstva životního prostředí (MŽP) bude sledovat stav prvních zón ochrany přírody v Národním parku Šumava (NPŠ). "Duha bude dodržovat podmínky, které správa parku stanovila při předběžném jednání, s výjimkou ohlášení vstupu předem. Při monitoringu tak nemůže dojít k žádnému poškození přírody. Maximálně sedm osob, které budou např. sčítat rostliny, mladé semenáčky nebo pařezy, totiž nenaruší chráněný vývoj lesa víc, než správou povolené kácení stromů," sdělila mluvčí Duhy Karolína Šůlová. Dodala, že ekologové jsou připraveni zaplatit za přestupek pokutu. Vedoucí Programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha upozornil, že ministr životního prostředí Miloš Kužvart před třemi roky veřejnou kontrolu kácení podpořil.
"Poté, co byly prokázány případy neoprávněného odvážení dřeva z prvních i druhých zón parku a v jednom případě dokonce krádež, se MŽP snaží všemi prostředky další veřejné kontrole zabránit. Bohužel pro to, abychom mohli zdokumentovat, zda Správa NPŠ opět porušuje zákony, musíme sami zákon překročit," uvedl. Kužvart argumenty ekologů odmítá. Našemu listu řekl, že Duha opakovaně mluví nepravdu.
"Je určitě užitečné, aby společenská kontrola ochrany přírody byla i v tak citlivém území, jako je Šumava. Nepovažuji však za nejrozumnější, aby taková nadpráva, jako je výjimka ze zákazu vstupu, měli lidé, kteří opakovaně tvrdí nepravdy, evidentně poškozují ochranu přírody a vystupovali způsobem naprosto demagogickým proti, jak se již prokázalo úspěšným, diferencovaným zásahům proti kůrovci," zdůraznil.