Hnutí Duha: ze Šumavy se ztrácí dřevo
Autor: Marek Kerles
Lidové noviny, 4.7.2002

Desítky stromů zmizely podle ekologů z některých přísně chráněných lokalit na Šumavě. Správa národního parku ale obvinění aktivistů popírá.

VIMPERK - Spor s téměř detektivní zápletkou vedou ekologové z hnutí Duha se Správou Národního parku Šumava. Aktivisté na základě vlastního monitoringu údajně zjistili, že z některých přísně chráněných lokalit na Šumavě zmizely desítky stromů. V prvních zónách parku může být omezené kácení povoleno jen na základě ministerské výjimky, udělené v minulosti kvůli likvidaci kůrovcové kalamity. I pokácené stromy však podle zákona musejí zůstat na místě k zetlení a nesmějí být v žádném případě odvezeny a prodány. "Náš monitoring však prokázal zmizení zhruba stovky stromů v lokalitě Ptačí slať, další smrky pak chybějí například na Ztracené slati, Jezerní slati a Novohuťských močálech," řekl Jaromír Bláha z hnutí Duha. Aktivisty podporují i někteří vědci. Už na jaře upozornila na nelegální odvoz stromů ze Ztracené slati bioložka Jihočeské univerzity Ivona Matějková.

O případ ztracených stromů se zajímá policie

Případ nyní vyšetřuje policie i Česká inspekce životního prostředí. Už loni přitom policisté prošetřovali podezření z krádeže jiných stromů na Ztracené slati, nakonec však záležitost odložili s tím, že šlo o omyl lesníka. Ekologové obviňují správu parku minimálně z nečinnosti a špatné kontroly lesního porostu. Bláha tvrdí, že podezřelý už je jen fakt, že správa parku nepřišla na ztrátu smrků sama, ale museli na ni upozornit vědci a ekologové. V lese navíc nejsou žádné stopy po odvozu kmenů. Podle ekologů to znamená, že stromy někdo převezl vrtulníkem. Správa národního parku obvinění ekologů odmítá. Vrtulník k odvozu stromů ze druhých, tedy méně chráněných zón Šumavy, využili údajně naposledy v roce 2000. Vedení parku se domnívá, že jedině tehdy se mohl stát omyl, při němž najatá firma nechtěně odvezla některé smrky i z prvních zón.

Správa parku: Máme zájem na vyšetření

"Zatím jediný takový prokazatelný omyl se stal předloni. Zodpovědný lesník byl nadřízeným potrestán ztrátou osobního ohodnocení na půl roku," řekl mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Lidské selhání podle něj nemůže správa parku zcela vyloučit ani v jiných případech, které nyní vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. "Nejde o žádnou systémovou chybu. My jsme stranou poškozenou, která má největší zájem na odhalení viníků," tvrdí Kantořík. Už dnes je však podle něj jisté, že stromy z prvních zón se nemohly ztratit ani letos, ani loni, ale v roce 2000, tedy v době provozu vrtulníku. Přesnou dobu pokácení ztracených smrků v prvních zónách Šumavy však definitivně určí až objednaný odborný posudek.