Duha: Znovu tajemný vrtulník?
Autor: Ivana Harantová
Klatovský deník, 12.06.2002

Šumava - Více než stovka pokácených stromů podle Hnutí Duha zmizela z první zóny ochrany přírody Ptačí slať na Modravsku. (Stromy, které správa v rámci boje s kůrovcem v 1. zónách pokácí, je povinna ponechat na místě k zetlení. Pozn. aut.) Jak Duha uvádí, na případ loni na podzim upozornila botanička Jihočeské univerzity Ivona Matějková, která podala trestní oznámení na neznámého pachatele. V pondělí přímo v této lokalitě vyšetřovala Česká inspekce životního prostředí.
"Jsem zvědav, zda zmizelé dřevo tentokrát opět odvážel neznámý vrtulník jako v případě Ztracené slati před dvěma lety, nebo jestli to byl pro změnu cizí traktor či létající kůň. Jsem také zvědav, zda se správa parku bude i nadále tvářit, že o ničem neví. Pochybuji, že by se na Šumavě mohlo tolik neznámých vrtulníků, podzemních traktorů či létajících koní nerušeně pohybovat, tak, aby unikli pozornosti strážců parku a hajných," řekl posměšně Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.
"Ministr životního prostředí však nezákonnosti na Šumavě kryje," dodal.

Závěry České inspekce životního prostředí dosud nejsou známy. Proto se mluvčí správy Zdeněk Kantořík k celému případu vyjádřil obecně: "Vedení správy nemůže vyloučit lidské selhání. V souvislosti s předloňským případem Ztracené slati byl lesník, který vydal posádce vrtulníku chybný příkaz k přibližování dříví i z této lokality, potrestán odnětím osobního ohodnocení na půl roku. Pokud se podobný případ objeví i nyní, bude správa opět postupovat v souladu se zákonem," ujišťuje Kantořík.